Türkiye, Patriot’ların pabucunu dama atacak yeni füze savunma sistemi THAAD için adım attı.

  • ABD’yle Patriot füze savunma sisteminden daha gelişmiş teknolojiye sahip THAAD’lar konusunda anlaşmaya varıldı.
  • THAAD füzeleri, 3000-5500 kilometre ara menzilli füzelere karşı atmosfer dışında imha kabiliyetine sahip.
Çin füzeleri konusunda tartışma sürerken ABD ile (Terminal High Altitude Area Defense) THAAD füze sistemi için anlaşmaya varıldı. ABD’nin Patriot füze savunma sisteminden çok daha gelişmiş teknolojiye sahip THAAD’lar, Patriotlardan farklı olarak yüksek irtifada kullanılabiliyor.
-Çin füzesine alternatif değil-
Çin’den alınmasına karar verilen FD-2000 füze savunma sistemine alternatif bir sistem olmayan THAAD füzeleri, 3000-5500 km ara menzilli füzelere karşı atmosferin dışında imha kabiliyetine sahip. Yüksek irtifada kullanılabilme özelliğine sahip THAAD’lar Çin’den alınacak FD-2000 füze savunma sisteminden farkı ise, sadece konuşlandığı alanı değil sınır ötesinden gelebilecek füze tehditlerini de diğer sistemlere oranla daha kısa sürede ve daha hızlı bir şekilde imha edebiliyor.
Star’ın haberine göre; Çin’den alınacak füze savunma sistemi ve türevleri, 100-125 km yüksek menzile sahip füze tehditlerine karşı koyabiliyorken, THAAD’lar ise, 3000 ve 5500 km menzile sahip balistik füzeleri dahi etkisiz hale getirebiliyor.
-500 km’ye kadar etkili-
 
Yalnızca ABD envanterinde yer alan THAAD ve daha önce ülkemize konuşlandırılan Patriot füze bataryalarının yanısıra ABD, Akdeniz ve Karadeniz’de Aegis sistemiyle donanmış füze kruvazörlerini dolaştırmak istiyor. Bu sistemin entegrasyonu ise daha önce Malatya Kürecik’e kurulmuş olan AN/TPY-2 radarları sayesinde sağlanacak.
RIM-161, SM-3 tipi Füzelere sahip kruvazörlere yerleştirilecek olan Aegis Füze savunma sistemi uçak, gemi, balistik ve seyir füzelerine ve alçak yörünge uydularına karşı kullanılıyor. Aegis balistik Füze Savunma Sisteminde boyu 6,55 metre ve maksimum hızı 9 bin 600 km/saat olan 500 km’ye kadar etkili füzeler yer alacak.
YENİ SAVUNMA SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ
-Terminal Safhası Yüksek İrtifa Hava Savunması.
-Füzelerin boyu 6,17 m, çapı 0,34 m, maksimum hızı 2,8 km/sn., maksimum irtifası ise 150 km.
-Füzelere karşı maksimum menzil 200 km
-Scud türü kıtalararası balistik füzelere karşı tasarlandı.
-Bir THAAD bataryasında 24 füze, üç fırlatıcı, bir ateşleme merkezi bulunuyor
-6.27 metre uzunluğundaki füzelerin 200 km menzili var.
-Hedef füzeleri atmosfer dışında imha edebiliyor.

 

Bir yanıt yazın