Afşin-Elbistan’daki yatırımların ertelenme kararına ilişkin Bakan Taner Yıldız’dan açıklama geldi

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , Birleşik Arap Emirlikleri‘nin devlet şirketi TAQA firmasının Afşin-Elbistan’da yapacağı 12 milyar dolarlık yatırımı ertelemesine ilişkin, “Görüşmeler belirli bir seviyeye gelmişti. Bu kararın siyasi gerekçelere dayanmamış olmasını temenni ederim” dedi.
Yıldız, Afşin-Elbistan’daki yatırımların ertelenme kararına ilişkin şunları söyledi:
“Birleşk Arap Emirlikleri ile yaptığımız anlaşmanın üzerine TAQA firmasının böyle bir kararı tek taraflı alması tartışılır. Ama onlar ister erteleme kararı alsın ister devam edecek olsun biz diğer ülkelerle görüşmelere başladık. Eğer biz yurtdışından gelen zammı ve dövizdeki artışları ilk anda yansıtmıyorsak bunun nedeni kömür ve su gibi yerli kaynaklardan ürettiğimiz elektiriktir.
Ben TAQA’nın tercihlerinin siyasi gerekçelere dayanmamasını temenni ederim. Bunun böyle olmadığına inanmak isterim ama Mısır ve Suriye’deki gelişmelerin enerji ile ilgili konularda kendileri açısından tercih noktasına geldiğini gösteriyor. Türkiye tüm siyasi kararlılıkla yatırımlarına devam edecektir ve herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz.”

 

Bir yanıt yazın