Türklerin AB’ye vizesiz girebilmesiyle ilgili hazırlanan raporda bazı şartlar öne sürüldü.

  • Vize düğümünü çözmek başlıklı rapor hazırlandı
  • Rapora göre Türkiye’nin AB’ye vizesiz girmesi için bazı şartlar var
  • Şartlar yerine getirilirse 2015’te vizesiz geçiş başlayacak
Uzmanlık alanı AB’nin genişleme politikası olan Berlin merkezli düşünce kuruluşunun ‘Vize düğümünü çözmek’ başlıklı raporunda, Türkiye’nin katılım müzakerelerinde yaşadıkları nedeniyle AB’ye güvenmediği için geri kabul anlaşmasını imzalamadığı kaydedildi.
‘İYİ NİYETİMİZE GÜVENİN’
Rapora göre,vize muafiyeti sürecinde AB’nin yaklaşımı şu şekilde algılanıyor:
‘Vize muafiyeti yol haritasındaki 70 şartımızı yerin getirin, sınır kontrolleri için daha çok harcama yapın ve sınırlarınızı AB’ye düzensiz göçe kapatmamıza yardımcı olun. Geri kabul anlaşmasını imzalayıp uygulayarak, Türkiye üzerinden AB’ye giren on binlerce düzensiz göçmeni geri alın. Herkese Türkiye’ye iltica hakkı tanıyın ve onlara iyi davranarak AB’ye gitmemelerini sağlayın. Bunların hepsini yaptığınızda AB üyeleri Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tanımak için oylama yapabilir. Bu oylamanın ne zaman olacağını ya da kabul edilip edilmeyeceğini maalesef size söyleyemeyiz. Bu arada bizim iyi niyetimize güvenin.’
EN GEÇ 2015
Raporda, vize muafiyeti sürecinde “Gordion düğümünü” kesmek için Türkiye’ye bazı tavsiyelere yer verildi.
Raporda Ankara’nın AB’ye, vize diyaloğu sürecinde Türk vatandaşlarının seyahatlerinde sürekli bir iyileşme görmek istediğini vurgulaması gerektiği belirtildi.
Raporda Türkiye’ye, vize muafiyeti için gerçekçi bir tarih ilan etmesi tavsiye edilerek en geç 2015 sonunda vizesiz seyahatin başlaması gerektiği vurgulandı ve AB’nin bu tarihe kadar adım atmaması halinde geri kabul anlaşmasının geçersiz ilan edilmesi istendi.

 

Bir yanıt yazın