Avrupa’ya vizesiz gidiş ne zaman mümkün olacak?

Milliyet Gazetesi yazarı Şükrü Andaç, vizesiz Avrupa konusundaki son gelişmeleri bugünkü köşesine taşıdı. Buna göre AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, vize muafiyeti konusunda “Bu yıl görüşmeleri başlatırsak, 3 yıl sonra bitebilir. Ama görüşmelerin başlaması 2014’e sarkabilir. 2016 yılı veya 2017’de vizesiz giriş başlar” açıklamasını yaptı.
“Çok acil ihtiyacımız var dersen günü zararla kapatırsın” diyen Bağış, Avrupa cephesinin ‘vizesiz geçiş’ için Türkiye’nin önüne koyduğu şartların bazılarını ortadan kaldırmak adına müzakere yapılacağını belirtti. Bağış, taleplerle ilgili olarak ‘transit vizesi’ ve ‘sığınmacı’ örneklerini şu sözlerle aktardı:
 
“İstanbul’da uçak değiştiren tüm yolculardan “transit vizesi” istememizi dayatıyorlar. Bu, Türk Hava Yolları’nın (THY) transit yolcu potansiyelini yok etmek anlamına gelir. Kabul edemeyiz. Bir diğer talep ise ‘sığınmacı’ konusunda. Şu anda Türkiye’nin batısından sığınmacı girebiliyor, doğusundan giremiyor. Bize Sırbistan, Hırvatistan örneği verip“Ayrımcılığa son verin, kapıları açın” diyorlar. Ama bizim doğumuz diğerleri gibi değil. İran, Irak, Suriye Afganistan, Mısır’dan kaçak göçmenlere kapımızı açık tutmamızı istiyorlar. Kapıları açarsak, Türkiye’ye milyonlarca göçmen yönelir. Bu da barınak, eğitim ve daha birçok ihtiyacın belirli sürelerle karşılanması demek. Biz bu yükü kaldıramayız.”

Bir yanıt yazın