Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan, PKK’lı Cemil Bayık’ın sürece ilişkin açıklamalarına sert yanıt verdi.

Yalçın Akdoğan'dan Cemil Bayık'a sert tepki

Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan,Kanal 7‘de yayınlanan Başkent Kulisi’nde gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

İşte açıklamalarından önemli satır başları:

“OLİMPİYATLARI İSTEMEYENLER KINA YAKSIN”

-Olimpiyatları istemeyenler amiyane tabirle kına yaksınlar. Başbakan’ın dediği gibi biz yolumuza devam ederiz. Türkiye olimpiyatları alamadı diye bundan vazgeçecek değil.

SURİYE MESELESİ

-Operasyon ne zaman olur bilemiyoruz. Kongre’de bunun konuşulması önemli bir aşama. BM’nin raporu önümüzdeki hafta açıklanmış olacak. Bunlar kritik aşamalar. Ama hangi aşamada bu karar verilir bilmiyorum.

-Savaş istemiyoruz sözleri boş şeyler. Orada zaten savaş var. Giderek derinleşen bir savaşı durdurmaya yönelik bir operasyon bu. 10 bin civarında çocuk ölmüş, Suriye tarihi çöküyor. Bunu bir savaş çığırtkanlığı olarak görülmemelidir. Bu Irak müdahalesi gibi değil. Kosova, Bosna’daki müdahale zulmü bitirici olmuştur. Kim o zaman müdahale etmemesini istemiştir. Nitelik önemli. Sonuca doğrudan etki edecek bir müdahale olmalıdır.

-Kategorik ittifaklar yok. Artık olay bazlı ittifaklar oluşuyor. Kimi ülkeler, Suriye’de muhalifleri, Mısır’da darbecileri destekliyor.

-Başbakanımız söyledi. Bu sürecin bir parçası olabileceğimizi. Ama şu ana kadar resmi bir talep gelmedi. Şimdiden adını koymak doğru değil. Türkiye bu sorundan doğrudan etkilenen bir ülke. Bu yüzden fikren bu süreci destekliyoruz. –

-Kürt devleti kurulacak sözleri doğru değil. Kürt devleti kurulacağı falan yok.

-Bütün ihtimalleri nazara alıp tedbirleri almak lazım. Bunu yapmak Esed için bir intihar olur. Türkiye’ye saldırması NATO’nun işin içine girmesi demektir. Yaparsa da bunun karşılığı gelir.

ÇÖZÜM SÜRECİ

PYD gibi bir takım aktörler çözüm sürecini doğrudan etkilemez.

-Birtakım açıklamalar ve gösteriler yapılıyor. Bunlar ucuz politik taktikler. Hükümet kendi planladığı çerçevede adımlarını atıyor. Bu süreç tek paketle sonuca ulaşacak süreç değil. Yeni yeni talepler gündeme gelir. Demokratikleşme paketi sürer. Daha olumlu adımlar atılacak.

-Kandil sürece bu işin başından beri karşıydı. İmralı’dan gelen açıklama sonrası karşı olmayı bıraktı. Kandil taktik açıklamalarla hükümeti farklı bir yere çekmek istiyor olabilir. Süreç normal seyrinde devam ediyor. PKK’nın çekilme oranlarıyla ilgili yaptığı açıklamalar yanlıştır. Hükümetin posta koymasını bekleyenler yanılıyor. Hükümet hangi adımı atacak buna yine hükümet karar verir. Hükümet tek başına şu yaparım demiyor. Meclis’te konuşuluyor uzlaşı sağlanan konular da oluyor uzlaşı sağlanmayan konularda oluyor.

-Diyarbakır’da Nevruz konuşmasında verilen mesaj fikri oluşturuyor. Silahla değil siyasetle bu iş olacak diyorlardı. Son dönemlerde taktik gereği yine silahı öne çıkaran bir açıklama var. Bu tür konuları konuşmak sürece zarar verir, umutları söndürür. Bu konuların çok fazla konuşulmamısını düşünüyorum. Süreç sonsuza kadar sürecek bir süreç değil. Halkın benimsemesi ve siyasi kanadın birlikte hareket etmesiyle sonuçlanacak bir süreçtir. Göstermelik bir adımlar değil örgütün daha ciddi bir adım atması gerekir. Öcalan’ın sözünü boşa çıkarmamalıdırlar.

Bir yanıt yazın