3 gündür devam eden Yüksek Askeri Şura bugün sona erdi. İşte 2013 YAŞ’ta alınan kararlar…

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda üç gündür devam eden Yüksek Askeri Şura çalışmalarını tamamladı. YAŞ ‘ın sona ermesinin ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Çankaya Köşkü’ne giderek kararları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sundu. YAŞ kararları Gül’ün onayından sonra kamuoyuna açıklandı.

Buna göre mevcut kuvvet komutanları emekli edilirken; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Akın Öztürk, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Jandarma Genel Komutanlığı’na Orgeneral Servet Yörük getirildi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ise emekliye sevk edildi.

YENİ KOMUTA KADEMESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yüksek Askerî Şûra’nın 3 Ağustos 2013 tarihinde tamamlanan Ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarını görüşerek karara bağlandığı bildirildi.

Açıklamada, “30 Ağustos 2013 tarihinden geçerli olmak üzere; (34) general ve amiral bir üst rütbeye, (50) albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; (33) general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2013 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren emekli olacaklardır. Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos 2013 tarihinden itibaren şeklen aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz” denildi.

Bir yanıt yazın