Türkiye ısıtma sektörünün en büyük isimlerinden 46 yıllık Baymak, Hollandalı oldu. Baymak’ın tamamı artık Hollandalı BDR Therma’ya ait…

 

Türkiye’de doğup büyüyen şirketlerin yabancılara gelin gitmesi geleneği artarak sürüyor. Daha sabah Yapı Kredi Sigorta’nın Alman Allianz’a satışının açıklaması gelirken bir haber de ısıtma sektöründen… Türkiye’de ısıtma sektörünün 46 yıllık şirketi Baymak’ın tamamı Hollandalı BDR Thermea’ya satıldı. Zaten şirketin yüzde 50’sine sahip olan BDR Therma, Baymak’ın ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan’ın da elindeki hisseleri devretmesiyle tamamını almış oldu.

‘SÜREKLİ BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK’

Baymak’ın yeni dönemde de sürekli büyümeye devam edeceğine inandığını belirten Murat Akdoğan, BDR Thermea’nın Baymak’a ve Türkiye’ye duyduğu güven, sahip olduğu teknoloji gücü ve yenilikçi yapısıyla daha güçlü bir Baymak yaratıldığını da ifade etti.

SATIŞTAN GELEN PARAYI SAĞLIKTA KULLANACAK

Taraflar satışın gerçekleştiği bedel konusunda açıklama yapmazken, Akdoğan satış sonrası elde ettiği geliri sağlık sektöründeki yatırımları için kullanacağını belirtti.

HOLLANDALI’NIN CİROSU 3 MİLYAR DOLAR

BDR Thermea CEO’su Rob van Banning ise, BDR Thermea’nın iklimlendirme sektöründe ısıtma, soğutma, sıcak su üretimi, yenilenebilir enerji alanlarında entegre çözümler sunduğunu ve grubun Baxi, Remeha, De Dietrich ve Baymak gibi Avrupa’nın büyük firmalarına sahip olduğunu söyledi.
Banning, “Tüm dünyada yaklaşık 7 bin çalışanımızla ciromuzu yaklaşık 3 milyar dolar düzeyine getirdik. 70’ten fazla ülkede varız ve Avrupa ülkelerinde Baxi, Remeha, Brötje Heizung, De Dietrich, Chappee ve Baymak gibi lider markalarımızla yer alıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın