Yangında ölen ya da yaralanan yok ama dükkanlarla içindeki ürünler kullanılamaz hale geldi.

52 araç ve 126 personelle müdahale edilen ve 2 itfaiyecinin hastaneye kaldırılmasına neden olan yangın, kısa sürede çarşının tamamını sardı. Çarşının çatısının çökmesi ve ufak çapta meydana gelen patlamalar nedeniyle yangına müdahale etmekte zorlanıldı. İtfaiye ekipleri seferber oldu ancak çatının çökmesi ve zaman zaman meydana gelen patlamalar nedeniyle müdahale zor oldu.

Çarşının içine girmeye çalışan esnaf ile polis ekipleri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Bazı esnaf da yangını gözyaşları içinde izledi.

BENZİN İSTASYONU TAHLİYE EDİLDİ

Çarşının yakınında bulunan birer benzin ve LPG istasyonlarındaki çalışanlar tahliye edildi, olası bir yangına karşı ticari faaliyeti durdurulan iki istasyona itfaiye ekipleri tarafından köpük sıkıldı. Mahallenin elektrikleri önlem amacıyla kesilirken, bazı oteller de boşaltıldı.

SABOTAJ ŞÜPHESİ

Yunus Emre Halk Çarşısı bekçisi Davut Yılmaz, ”Patlama sesi duydum. Yandaki benzinlik patladı sandım, baktım bizim burası yanıyor. İtfaiyeye haber verdik. Kendi imkanlarımızla söndürmeye çalıştık ama başaramadık” dedi.

Altındağ Belediyesi Yunus Emre Halk Çarşısı Dernek Başkanı Özal Balkalı da çarşıda 685 dükkan olduğunu, yangının sabotaj olabileceğini öne sürdü.

SABAHA KADAR SÜRDÜ

Ankara‘da 685 dükkanın bulunduğu Yunus Emre Halk Çarşısı’nda çıkan yangının soğutma çalışmaları sabaha kadar devam etti. Yangın sonrası meydana gelen maddi hasar ise günün aydınlanmasıyla göz önüne çıktı.

Yunus Emre Halk Çarşısı’nda henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı saat 00.30 sıralarında meydana gelen yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucu söndürülmüştü. Yaklaşık 4 saat çalışmanın ardından kontrol altına alınan yangının soğutma çalışmaları da sabaha kadar devam etti. Olay yerindeki itfaiye erleri çarşı içerisinde son çalışmaları yapıyor. Polis ekiplerinin de çarşı etrafında aldığı güvenlik önlemleri devam ediyor.

Yangının ardından enkaza dönüşen çarşıda oluşan hasar ise havanın aydınlanmasıyla ortaya çıktı. Pencerelerin büyük kısmının patladığı, çatının çöktüğü, işyerlerinin kullanılamaz hale geldiği görüldü. Patlamalara sebep olan tüpler de itfaiye erleri tarafından dışarı çıkarıldı.

Öte yandan, ekmek tekneleri yanan esnaf da sabaha kadar dükkanlarının bulunduğu çarşının yanında bekledi.

 

Bir yanıt yazın