İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Terörle, teröristle mücadele hiçbir zaman kesintiye uğramaz” dedi.

İçişleri Bakını Muammer Güler, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen “Emniyet Müşavirleri Toplantısı ve Türk Polisinin Dünya Barışı ve Güvenliğe Katkıları” temalı fotoğraf sergisinin açılışı öncesinde gazetecilerin sorularına cevap verdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler, operasyonların durdurulduğu iddiasına ilişkin soruya, “Terörle mücadele, siyasetle mücadele bizim kesin yaklaşımımızdır. Sayın Başbakanımızın ifadesi de budur. Terörle, teröristle mücadele hiçbir zaman kesintiye uğramaz. Bunun çözüm süreci ile de ilgisi yoktur. Terör devam ediyorsa, vatandaşlarımızın can, mal, ırz ve tasarruf güvenlik görevini korumaktır. Bu konuda herhangi bir taviz söz konusu değildir. Ama biz, bu çözüm sürecinde herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz. Devletin görevi neyse onu sürdürmeye devam edeceğiz” diye cevap verdi.

“BİZİM DERDİMİZ BİRİLERİNİN PEŞİNE DÜŞÜP CEZALANDIRMAK DEĞİL”

Güler; “BDP’lilerin Sinop ve Samsun ziyaretlerinde yaşanan olaylarla ilgili müfettişler görevlendirildi. Bu müfettişlerin raporu size geldi mi?” şeklindeki soruya ise şu şekilde cevap verdi: “İlk rapor henüz daha ulaşmadı ama arkadaşlar bir ön bilgi verdiler. Tespitleri yapıyoruz. Daha öncede söylemiştim, bu tip olaylarda eksik ve ihmal varsa gerekli uyarılar ya da onun gerektirdiği cezaları vermekle beraber biz benzeri olaylarda nasıl davranılması gerektiğini, hangi konularda eksikliğimiz var, nerelerde ilave önlemler alabiliriz? bunu değerlendiriyoruz. Biz, diğer meydana gelebilecek olay için ders vermesi bakımından da bu şekilde bir değerlendirme yapıyoruz, kasıt tabi ki olmaz. Şuanda müfettişler bize bir rapor getirecekler, bizim derdimiz illa birilerinin peşine düşüp cezalandırmak değil, önemli olan bu tip olaylarda dikkatli, özenli, ihmale gelmeyen bir planlama içerisinde olabilmek. Kimler bu konuda hangi amaçla, hangi kışkırtmalarla veya hangi tertiplerle böyle bir olay meydana gelmiş, tek taraflı mıdır, başka tahrikler var mıdır? bunu değerlendireceğiz.”

Geçen yıl İstanbul’da Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yaşanan bir cinayet ve 3 yaşlı bayanın darp edilerek eşyalarının gasp edildiği olayla ilgili titizlikle inceleme yapıldığının altını çizen Bakan Güler, on binlerce görüntünün izlenerek olayın failini bulduklarını açıkladı.

8 Mart ile ilgili her hangi bir hazırlık olup olmadığını sorulması üzerine Güler, “Polisin her zaman her yerde hazırlığı vardır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün de STK’larla, ilgili kuruluşlarla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızla ve çok güzel bir kutlama olarak Sayın Başbakanımızı da eşi ile birlikte Siirt’te ağırlayacağız. Daha önce de Mardin’de böyle bir kutlamayı gerçekleştirmişti Başbakanımız. Orada da tabi ki olayların farklı yöne çekilmemesi ve huzur içinde kutlanmasını istiyoruz. Türkiye açık, çoğulcu bir toplum, herkesin sorumlu davranacağını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Güler, PKK’nın elinde bulunan kamu görevlilerini serbest bırakması ile ilgili soru üzerine, “Açıklamaların gelmesini bekliyoruz” dedi. – Ankara

Bir yanıt yazın