Çözüm sürecini anlatmaları için Karadeniz Bölgesi’nde görevlendirilen Akil İnsanlar Heyeti’ni bugün geldikleri Karabük’te ellerinde bayraklar olan 600 kişilik grup protesto etti. Heyet üyeleri Öğretmen Evi’nde basın toplantısı yaptıktan sonra Büyük Kulüp’te sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.

Akil insanlar heyeti Karabük'te protesto edildi

Akil İnsanlar Karadeniz Grubu’ndan Fatma Benli ve Vedat Bilgin’in bu sabah Karabük Öğretmen Evi’nde düzenlediği b.asın toplantısının ardından, heyet üyeleri Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Büyük Kulüp’te sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Akil İnsanlar Karadeniz Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, heyet üyeleri Kürşat Bümin, Fatma Benli, Bendevi Palandöken, Oral Çalışlar, Vedat Bilgin ve Yıldıray Oğur’un sivil toplum kuruluşları temsilcilerine çözüm sürecini anlattığı sırada, protesto başladı.

İnönü Caddesi üzerinde bulunan MHP İl Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 500 kişi toplantının yapıldığı yere doğru yürüyüşe geçti. Türk bayrakları açan gruba yürüyüş sırasında Türkiye Gençlik Birliği ve Alperen Ocakları’ndan da kişilerin katılması dikkati çekti.
Yaklaşık 600 kişi ‘AKP’nin akili Karabük’ten defol’, ‘Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP’, ‘Türk-Kürt kardeştir, AKP kalleştir’ sloganları atarak Büyük Kulüp önüne gelen protestocu grup burada polis barikatıyla karşılaştı. Büyük Kulüp’ün çevresinde önlem alan polislerin kurduğu barikatın önünde protesto devam ederken, demir bariyerlerden biri devrilince gerginlik tırmandı. Bu sırada grubun öncülerinden bir kişi, “Merak etmeyin bariyeri aşmayacağız” diyerek polisle birlikte devrilen demiri kaldırıp yeniden barikata yerleştirdi.
Akil İnsanlar heyeti içerde toplantıyı sürdürürken dışarıdaki 600 kişilik grup ‘Akiller dışarı’ sloganları attı. Protestocu gruptakiler İstiklal Marşı’nı söylerken bir polisin saygı duruşunda bulunmaması gerginliğe neden oldu. Bir kişi polise “Niye hazır ola geçmiyorsun, sırıtıyorsun. Sen nasıl devletin memurusun” diye tepki gösterdi.

BASIN TOPLANTISI

Toplantı öncesi Öğretmen Evi’nde Fatma Benli ile basın toplantısı yapan Vedat Bilgin, çözüm sürecinde gelinen noktayı anlattı. PKK’nın 30 yıldır Türkiye’nin başına bela olduğunu belirten Vedat Bilgin, “2011-2012 yılları arasında PKK ile çok ciddi mücadele edildi. PKK bu süreçte 2 bin 700 üyesini kaybetti. PKK, 400 kilometrekarede hakimiyet kuracağını açıklamıştı ama bir tane bile mağarada hakimiyet kurma şansını asker ortadan kaldırdı” dedi.
Yabancı servislerin yardımlarına rağmen PKK’nın silahlı mücadele ile gideceği yer kalmadığını anlatan Vedat Bilgin, devletin de terörle mücadelede yeni bir konsept belirlediğini söyledi. Bilgin, PKK’nın Arap baharı olarak bilinen gelişmelerle iyice çıkmaza girdiğini ve dışarıdaki dostlarını da kaybettiği görüşünü savundu.

Bir yanıt yazın