Türkiye’den Libya’ya gitmek üzere olan gemide yapılan aramada binlerce silah yakalandı

4 Nisan günü Libya bayraklı El-İntizar isimli balıkçı gemisi Tuzla’ya geldi. Geminin kaptanı tamir ve bakım için Tuzla’ya geldiklerini, işlemleri tamamlandıktan sonra Libya’ya gideceklerini belirtti. Gümrüğe yapılan beyanda geminin boş olduğu da bildirildi. Hürriyet‘te yer alan habere göre gemi bir tersaneye çekildi. Bu süreçte İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü’ne bir ihbar telefonu geldi. İhbarda söz konusu gemide silah olabileceği ifade edildi.
Bunun üzerine Gümrük Muhafaza yetkilileri, gemi çıkış yapmaya hazırlanırken operasyon düzenledi. Önceki gün sabah 08.30’da düzenlenen operasyonla gemi, detaylı arama yapılabilmesi için Haydarpaşa Limanı’na çekildi. Yetkililer burada yaptıkları aramada büyük bir cephanelik buldu. Geminin soğuk hava deposunda ve malzemelerin altında binlerce silahın bulunduğu tespit edildi.
Silahların tek-tek sayımı yapıldı ve ortaya şöyle bir tablo çıktı: 990 adet pompalı tüfek, 199 adet 7.65 milimetre tabanca, 210 adet 9 milimetre tabanca, 5000 adet 7.65 tabanca mermisi, 260 adet uzun namlulu tüfek fişeği, 2 adet gaz maskesi ve 251 bin adet av fişeği.
 


Silahların tamamının Türkiye ’den temin edildiği belirlenirken, gemi kaptanı ve mürettebat sorguya alındı. Libyalı kaptan, geminin kendi üstüne ait olduğunu ancak gerçekte şirket sahiplerinin Libya’dan başka kişiler olduğunu söyledi. Gemide bulunan silahlardan da haberinin olmadığını, geminin tamir-bakımı için şirket sahiplerinin temasa geçtikleri S. Ç.’nin malzemeleri getirdiğini söyledi. S. Ç. de ifadesinde, kendisinin gemiye yalnızca boya malzemesi koyduğunu söyledi. Libyalı kaptan I.M.A. ve silahları temin ettiği belirlenen S.Ç. dün İstanbul Anadolu Adliyesi Savcılığı’na sevk edildi. Her iki isim de tutuklandı.

Bir yanıt yazın