Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği’ ile ‘Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği’ni birleştirdi.

Uygulamada yaşanan sıkıntılar dikkate alınarak hazırlanan ‘Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü İle Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetme

Yönetmelik değişikliği ile egzoz gazı emisyon ölçüm periyotları hususi ve resmi otomobiller, ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir, diğer motorlu taşıtlar, ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda 1 olarak düzenlendi.

Trafik zabıtası yaptığı denetimler sırasında taşıtların egzoz gazı emisyon ölçüm pulu olup olmadığını da denetleyebilecek.

TABELA ŞARTI

Yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının dışına konulan ve yanlış anlaşılmalara yol açan, “pul verilir, pul satılır” gibi ibareleri ortadan kaldırmak için, motorlu taşıt sahiplerinin görebileceği bir yere Bakanlıkça şablonu belirlenen “Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu” ibaresi bulunan tabela asma yükümlülüğü getirildi. Bu yükümlülüğe uymayanlara ise cezai müeyyide uygulanacak.

ÖLÇÜM PERSONELİ SAYISI

İki yönetmeliğin birleştirilmesi ile, yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyon sahibine, istasyonda en az 2 ölçüm personeli çalıştırma zorunluluğu getirildi.

Yönetmelik değişikliğinde dikkat çeken bir diğer konu ise benzin ve motorinin teknik özellikleri. Değişiklik ile birlikte benzin ve motorinin teknik özellikleri, EPDK tarafından yayımlanan teknik düzenlemelerle uyumlu hale getirildi.

liği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bir yanıt yazın