Askerliğin kısaltılması konusunda çalışma yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan, ‘Süre 12 aya düşecek. Kısa dönem değişmeyecek’ dedi.

Başbakan Erdoğan müjdeyi verdi, 'Askerlik süresi '12 ay'a inecek'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atv ile A Haber’in ortak canlı yayınında gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevaplandırdı. Bir soru üzerine askerlik süresinin kısalacağını belirten Erdoğan, “Askerliğin 12 aya düşmesikonusunda ön hazırlığımız var. Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile mutakıbız. 12 ay olarak düşünüyoruz. Bu konuda bir çalışma şu an yürütülüyor. Kısa dönem yine aynı 6 ay olarak devam edecek. Bedelli konusunda daha önce yaptığımız çalışma geçerli. Uzman çavuşlarla ilgili talimatı da çoktan maliyeye verdim. Özlük haklarında iyileştirme yapılacak” dedi. “Demokratikleşme Paketi” ile ilgili soruları da cevaplandıran Başbakan, Hükümetin idari tasarrufunda olan maddeleri bayrama yetiştirmeye çalışacaklarını, bayramdan sonra da yasal düzenleme gerektiren maddeler üzerinde çalışacaklarını söyledi. Yerel seçimlerde AK Parti’nin başörtülü adayları olacağını belirten Erdoğan, adaylık süreci ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi için AK Parti’nin adayı sorulan Erdoğan, “Kafamda bir aday var ama, önemli olan teşkilatın onayını almak. Onu şimdi açıklayacak olursam, teşkilatıma karşı saygısızlık etmiş olurum” diye konuştu.

AK Parti bölünmez
Erdoğan, cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine de, henüz bu konuyu konuşmadıklarını, ancak vakti saati gelince konuşacaklarını söyledi. “Benim olmam gibi kesin bir kararım yok” diyen Erdoğan, partisinin hangi istikamette bir adım atacağının kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Kendisinin cumhurbaşkanı olması, Abdullah Gül’ün de başbakan olması halinde, partisinde bir bölünme yaşanıp yaşanmayacağı yönündeki bir soru üzerine de Başbakan, “Partinin bölünmesine yol açacak gelişmelere de asla müsaade etmeyiz. Böyle bir durumun olmayacağına inanıyorum. Parti benim için ne kadar önemliyse, Sayın Cumhurbaşkanı için de AK Parti önemlidir, kurucularındandır. Bizim aramızda böyle bir şey sözkonusu olamaz” diye konuştu. Eskişehir Valisi adına bir gazeteciye gönderilen maili tasvip etmenin mümkün olmadığını belirten Erdoğan, “İçişleri Bakanlığımız bunu araştırıyor. Kendisi iyi bir arkadaşımız” dedi.

UZUN ZAMANDIR BEKLENEN HABER
Asker, asker adayı ve aileleri sevindirecek haber Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, dün akşam canlı yayında yaptığı açıklamada askerliğin kısalacağını ve sürenin 12 ay olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın