Sultangazi’de cemevi bekçisi, 2 kişi tarafından silahla darp edildi.

Bir garip cemevi saldırısı

Cemevi yönetimi “Suriye’den gelen Alevileri barındırıyoruz diye saldırdılar” dedi. Yakalanan zanlılardan H.G.’nin MLKP üyesi olduğu ortaya çıktı.

 

KAPILARINI SURİYELİLERE AÇAN CEMEVİNE SALDIRILDIĞI İDDİA EDİLDİ

İstanbul’da dün provokasyon kokan bir saldırı meydana geldi. Dün gece saat 03.00 sularında ellerinde silahlarla Suriyeli sığınmacılardan bazılarının barındığı Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği’ne gelen iki kişi, “Siz burada Suriyelileri barındıramazsınız” diyerek kapıları tekmedeli, cemevi bekçisini silah kabzasıyla yaraladıktan sonra kaçtı. Cemevi’nin güvenlik kameraları tarafından görüntülenen 2 saldırganın da cemevine gidip gelen alevi vatandaşlardan olduğu belirlendi. Gözaltına alınan H.G.’nin Marksist Leninst Kominist Partisi (MLKP) üyesi olduğu öğrenildi.

Alevi sığınmacılar kalıyor

İstanbul Alevi Koordinasyonu Sözcüsü Vedat Kara, yaklaşık bir hafta önce İstanbul’a gelen yaklaşık 120 civarında Alevi sığınmacıyı barındırmak için çaba harcadıklarını ve Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği’ni de lojistik olarak kullandıklarını söyledi. Gece 03.05’te gelen iki saldırganın, “Siz burada Suriyelileri barındıramazsınız” diyerek görevli arkadaşlarını tehdit ettiklerini ifade eden Kara, “Tehdit ediyorlar. Güvenlik görevlisinin kafasına silahın kabzasıyla vuruyorlar. Diğer arkadaşımıza tekrar ateş ediyorlar ama silah ateş almıyor. Bu büyük şans. Onun arkasından da küfürler ederek ayrılıyorlar” dedi.

Suriyeliler saldırıyı hissetmedi

Durumun karışık ve Türkiye’nin Suriye politikalarıyla ilgili olduğunu savunan Kara, “Arkasında kim olursa, ne olursa olsun bilmiyoruz ama bunun mutlaka Suriyeli sığınmacılarla ilgili bir sorun olduğunu biliyoruz” dedi. Kara, saldırı sırasında Suriyeli sığınmacıların saldırganları fark etmediğini, bulundukları yerin biraz daha uzakta olduğunu belirterek, kendi arkadaşlarından çok onların paniklememesi ile teselli bulduklarını kaydetti.

İstanbul cazibe merkezi olamaz

Suriyeli sığınmacıların yerleştirilmesinden devletin rahatsızlık duyduğunu iddia eden Kara, “Buna çeşitli zamanlarda müdahale etmeye kalkıştılar. Biz mu müdahaleye karşı koyduk. Onlara kamplara götürmek istediler, kamplara götürülmelerini kabul etmeyeceğimizi söyledik. Kendi iradeleriyle gitmek isterlerse izin vereceğimizi söyledik. AFAD’dan gelen dostlarımız oldu, onlara ‘burada bir çözüm bulun’  dedik. Burada çözüm olmayacağını İstanbul’u cazibe haline getiremeyecekleri gibi bir takım önermeler yaptılar” dedi.

SALDIRGANLARIN SABIKASI KABARIK

Cemevi bekçisini yaralayan 2 kişi gözaltına alındı. MLKP üyesi H.G. ve C.I. isimli şahısların ‘adam yaralama, ruhsatsız silah bulundurma, uyuşturucu ve hırsızlıktan’ sabıkalı oldukları tespit edildi. Sorgulanmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği’ne getirilen şüphelilerin sözlü sorgularında, cemevi bekçisiyle kendilerini gürültü yapmama noktasında küfürlü ikazı için darp ettiklerini söyledikleri ifade edildi. Olay iddialara göre şöyle gelişti: Başka bir yerde alkol aldıktan sonra araba ile evlerine dönmek isteyen H.G. ve C.I., aşırı hız yaptıkları gerekçesiyle kendilerine tepki gösteren mahalleli gençlerle tartışmaya başladı. Çıkan gürültü sebebiyle cemevi bekçisi kendilerini ikaz edince H.G. ve C.I.’nın tepkisi bekçiye yöneldi. Cemevine yönelen iki kişi, kendilerine küfür ettiğini öne sürdükleri bekçiyi darp etmeye başladı. Silah çeken saldırganlar, bekçiyi silah kabzasıyla yaralayıp olay yerinden uzaklaştı. Olay mahallinde 2 adet 9 mm dolu tabanca mermisi bulundu. Şüphelilerin Alevi kökenli oldukları ve mahallede oturdukları belirtildi


Bir yanıt yazın