İlk turda İstanbul’la eşit oy alan Madrid 2. turda 49-45 kaybedince Avrupalı IOC üyeleri Avrupa Kıtası’nın 2024 olimpiyat şansının kaybolmaması için finalde 26 oydan 16’sını Tokyo’ya verdi.

İspanyol tezgahına düştük!

Olimpiyatların üst üste aynı kıtaya verilmeme geleneği İspanyolları Türkiye karşıtı tezgahın içine soktu. Finali kaçıran Madrid, 2024’ün Avrupa Kıtası’na verileceğini bildiği için Tokyo’yu destekledi. Böylece 2020 olimpiyatları Asya’da yapılmış olacak. 2024’de ise sıra Avrupa’ya gelecek. Madrid de yeniden aday olabilecek. Eğer İspanya finalde Türkiye’yi destekleseydi bu defa olimpiyatları İstanbul alacak ve Avrupa Kıtası sırasını savacağı için İspanya’nın 2024 umutları da suya düşecekti.

İstanbul’un kaybetmesinin nedenleri arasında son dönemde yaşanan doping olayları ve trafik sorunu da gösterildi. IOC heyeti ile İstanbul’a gelerek rapor hazırlayan Craig Reedie’nin oy verecek üyelere ‘Biz raporumuzu hazırladıktan sonra meydana gelen olayları da siz değerlendirin’ şeklindeki uyarısı ile Gezi olaylarını işaret etmesi oylamada etkili oldu.

Bir yanıt yazın