Emniyet’ten çarpıcı rapor: Terör örgütü, esrar operasyonuna karşı mayın tuzağı kurmuşlar.

Emniyet, terör örgütü PKK /KCK ’nın en önemli gelir kaynaklarından uyuşturucuyla ilgili çarpıcı bir rapor hazırladı. Buna göre, son dönemdeDiyarbakır ve Bingöl kırsalındaki ekim alanları ikiye katlanarak 10 bin dönüme çıktı. Esrar tarlaları, muhtemel operasyonlara karşı etki derecesi yüksek mayınlarla korunuyor.

 
Zaman‘da yer alan habere göre; Emniyet Genel Müdürlüğü , terör örgütü PKK/KCK’nın en önemli gelir kaynakları arasında yer alan uyuşturucu ticaretiyle ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı. Rapora göre, örgüt, son dönemde Diyarbakır ve Bingöl kırsalı başta olmak üzere farklı noktalardaekim alanlarını iki katına çıkardı ve esrar tarlalarına güvenlik birimleri tarafından yapılması planlanan operasyonlara karşı strateji değişikliğe gittiğine işaret edildi.
Daha önce yaklaşık 5 bin dönüm arazide yapılan uyuşturucu ekimi, 10 bin dönüme yayıldı. Traktör ve kamyon gibi araçların giremediği esrar tarlalarına yapılması planlanan muhtemel operasyonlara karşı çevrelerine etki derecesi yüksek mayınlar döşendi. Sarp kayalıklarda militanların nöbet tuttuğu, muhtemel baskınlarda taciz ateşi açtıklarıbelirtiliyor.
Güvenlik birimlerinin zayiat vermemek için operasyona sıcak bakmadığı kaydediliyor. Alanları korumak için 50 kişilik bir ekip oluşturan örgüt, uyuşturucu ekim ve sevkiyat görevini Diyarbakır Lice kırsal sorumlusu ‘Reber’ kod adlı Mehmet Şah Yıldeniz’e verdi. Bölge sorumluları gözetiminde yapılan hasadın ardından uyuşturucu, meşe ormanlıklarının altında özel olarak saklanıyor, daha sonra ilgili noktalara teslim ediliyor.
 
Bölgede 70 liradan satılan uyuşturucunun kilosu, İstanbul’a ulaştığında 2 bin TL’ye kadar yükseliyor.

 

Bir yanıt yazın