23 Nisan resepsiyonu Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Çiçek ile BDP’li milletvekillerinin esprili sohbetine sahne oldu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 93. yılı dolayısıyla Tören Salonu’nda bir resepsiyon verdi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , kuvvet komutanları, yüksek yargı organları başkanları, bakanlar ve milletvekilleri katılırken renkli diyaloglar geceye damgasını vurdu.
Klasik otomobil sohbeti
Cumhurbaşkanı Gül ve TBMM Başkanı Çiçek, önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP milletvekilleriyle sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül’ün, “Arabanızı kendiniz kullandınız gördüm televizyonda” sözleri üzerine, Çiçek de Bahçeli’ye otomobilin kaç model olduğunu sordu. Bahçeli’nin, otomobilin 1982 model olduğunu belirtmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, “Klasik arabalara Devlet Bey’in merakı var bildiğim kadarıyla. Arabanın numarası da 1923’tü” dedi.
Bahçeli de “Bir de 2023 var efendim. O da 82 model. Yüzyılı tamamlıyoruz yani” ifadesini kullandı. Çiçek’in klasik otomobilleri korumak için garaj gerektiğini belirtmesi üzerine Bahçeli, parti binasının altındaki garajı kullandığını söyledi.
Çiçek’ten Önder’e: ”302 şoförü gibisin”
Cumhurbaşkanı Gül ve Çiçek’in BDP’li milletvekilleriyle sohbetinde esprili diyaloglar da yaşandı. Gül, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder‘e, ”Seni bir yere davet etmiyoruz, uçağa binmiyorsun diye” dedi. Önder’in, ”Ben masrafsız vekilim. Meclis’in en çalışkan milletvekiliyim” demesine, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, ”Onu Kandil’e gönderiyoruz, görevi  o” diye espri yaptı.
        
TBMM Başkanı Çiçek’in Önder’e, ”302 şoförü gibisin” demesi grupta gülüşmelere yol açtı. Önder’in ”Başkan, şeriatın kestiği parmak acımaz. Ne ceza verirsen razıyım” sözleri üzerine Çiçek, ”Ben sana bir hesap keseyim de gör”  dedi. Önder Cumhurbaşkanı Gül’e, ”Sayın Cumhurbaşkanım, ben karayoluyla gittiğiniz yere gelirim” dedi.
Çiçek, gazetecilerin, ”302 şoförü ne demek?” sorusuna, ”Bir gün Bursa, bir gün İzmir, bir gün başka yer…Çok değişik yönlere gidenlere 302 şoförü gibi derler. Her gün bir hatta yolculuk yaparlar. Önder, uçağa binemediği için ondan dolayı söyledim” karşılığını verdi. Çiçek, ”Yolculuk bir süre daha devam edecek  anlaşılan…Başka hatlar olacak mı? Hatların değişme ihtimali var mı?”  sorularına gülerek ”302’nin gidebileceği yollara gider. O bir deyimdir” dedi.
Çiçek, ”Cumhurbaşkanı ile mermerli salonda görüşmenizin özel bir anlamı  var mıydı?” sorusuna Çiçek, ”Yok, hayır. Buraya kadar geldi, hiçbir ikramda bulunmadan gitmesi uygun olmazdı. Bir nefes aldı, hepsi o kadar” karşılığını  verdi.

Bir yanıt yazın