Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın Gazze ziyaretine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , Erdoğan’ın Gazze planını açıkladı: “Filistinliler uzlaşırsa Gazze’ye Abbas ile gitmek de söz konusu olabilir.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin “Erdoğan Gazze’ye gitmesin” sözlerine “Kerry dedi diye programımız değişmez” cevabını verdi. Kerry’le son süreçte yaşananları “Buz dağının görünmeyen kısmı var üniversitelerde ders konusu olur” sözleriyle değerlendiren Dışişleri Bakanı, Erdoğan’ın Washington ziyaretinde Obama’nın kendisine tam gün ayıracağını ve devlet başkanı protokolü uygulayacağını anlattı. Star Gazetesi’nin haberine göre, Bakan Davutoğlu şunları söyledi:
Filistin yeniden birleşecek
Kerry’nin Gazze açıklaması tartışılıyor ama lafın tamamına bakarsanız ‘Başbakanın takdiridir’ diyor. Başbakanın nereye ne zaman gideceği bizim alacağımız karardır. Onun tartışılması söz konusu olmaz. Kerry söyledi diye Gazze’ye ziyaret takvimi değişmez..
Aslında Gazze ziyareti, Mayıs’ın ilk yarısında başlayacak Filistinliler arası uzlaşı görüşmelerine de önemli bir destek sağlayacak. Görüşmelerde ilerlemeler beklendiği için ziyaret tarihi ona göre şekillenecek. Filistin uzlaşısı olduğunda Mahmut Abbas’ın da Gazze’ye gitmesi söz konusu. Başbakan’ın ziyareti vesile edilerek Filistin uzlaşısında mesafe alınabilir. Abbas ile de, Halid Meşal ile de konuştuk. İsrail ile tazminat görüşmeleri yeni değil. 2011 sonunda mutabakat metni  siyasi otoritelere sunulacak şekle getirilmişti. Dün bu mutabakat metnini güncellendi.

 

 

Bir yanıt yazın