AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Bahçeli’nin açıklamaların sert bir dille eleştirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MHP Genel BaşkanıDevlet Bahçeli ’nin yeni anayasayla ilgili açıklamalarına ve Başbakan Erdoğan’a yönelik açıklamalarına cevap verdi. Çelik, “Sayın Bahçeli siz uçağa binmeye bile korkan, Ankara’da kuluçkaya oturmuş bir zavallısınız” ifadesini kullandı.
İşte Çelik’in açıklamalarından satır başları…
Bahçeli, “Bu çok erken, çok gereksiz bir teklifti” diyor. MHP, Ak Parti gibi bir parti olsa, iktidar gibi omuzunda büyük bir yük olsa, her hafta bir ülkeyi dolaşsa, diyeceğiz ki birbirleriyle irtibat kurmakta zorlanıyorlar. Diyeceğiz ki böyle…
Topu topu bir avuca sığacak kadar milletvekiliniz var. Grup başkanvekili başka bir şey söylüyor. Bugün Sayın Bahçeli bayramlık ağzını açacak“Buna gerek yoktur” diyecek…
Türk milleti isminden de kimsenin bir rahatsızlığı yok. Ankara başkent olarak kalmalıymış. Ankara zaten başkent. Çok komik oluyorsunuz. Ay-yıldızlı bayrakla ilgili bir problem mi var?
Diyor ki, “Tek dil Türkçedir” diyor. Hayır, Sayın Bahçeli, resmi dil Türkçedir ve Türkçe olarak kalacaktır. Başka bir şey daha söylüyor. Etnik ve bölgesel dillerin tanınmasına müsaade etmeyeceklermiş. Bir yerde bir etnisite varsa, orada insanların bir dil vardır. İnsanların dilini tanımamak senin ne haddine? Onu nasıl tanımamazlıktan gelirsiniz?
BAŞBAKAN ŞURAYA VARMAYA ÇALIŞIYOR…
Biz burada ülkemize iyi bir şey kazandırmaya çalışıyoruz. Bahçeli soruyor Başbakan’a “Sen bu anayasa ile nereye varmaya çalışıyorsun?” diyor. Başbakan şuraya varmaya çalışıyor. 2011 beyannamemizde var. 2023 AK Parti Siyasi Vizyon belgemizde var. Komisyonlarda var. Biz gerçek manada ileri standartlarda olan bir Türkiye istiyoruz.
Bildiğiniz gibi 25 Haziran’da malumunuz, Kuzey Irak’taki Selahattin kentinde bir saldırı meydana geldi. Burada 13 Türkmen hayatını kaybetti. Türkiye bu vefat eden insanların cenaze merasimlerinden tutunda, diğer insanlarla yakından ilgilenmiştir.
SAYIN BAHÇELİ SİZ BİR ZAVALLISINIZ
Sayın Bahçeli, Allah aşkına siz kaç kere Bakü’ye, Bişkek’e, Taşkent’e, Kırım’a, Lefkoşa’ya gittiniz? Sayın Başbakan, Türkiye’nin herhangi bir vilayetine gider gibi buralara gitti.
Sayın Bahçeli siz uçağa binmeye bile korkan, Ankara’da kuluçkaya oturmuş bir zavallısınız. Türk dünyası üzerinden sözüm ona bize saldıracak. Biz Türk dünyasında önemsenmiyormuşuz.
Sayın Bahçeli ölen insandır, ölen Müslümandır. Biz soydaş ve soydaş olmayan diye nitelendirmeyiz. Bunu yapan sizin gibi ırkçı bakış açınıza sahip olanlardır.
BEŞ KURUŞLUK İTİBARIN VAR
Başbakan’a “Senin Türklükle problemin var” diye tekrarlamaz mı? İlginçtir, Bahçeli Başbakan için diyor ki “Efendim sen itibarını inandırıcılığını kaybettin” diyor. Bütün yapılan anketlerde Başbakan’ın itibarı başarısı diğer bütün siyasi partilerin başkanlarının toplamından daha fazladır.
Sayın Bahçeli sana yüzde 13-14 oy veren bir kitle var. Ama sana oy veren MHP’lilerin de yarısı sana itibar ediyor. Bu da 5 puanlık bir itibar, eski deyişle 5 kuruşluk bir itibarın var.
Sen bu kadar oy avcılığı adına nasıl saldırabilirsin? Ben Sayın Bahçeli’yi akıl ve izanla konuşmaya davet ediyorum.
 
“ÇÖZÜM SÜRECİ DENEN KABUS”
 
Öte taraftan “çözüm süreci denen kabus” diyor. Çözüm süreci Türkiye’nin yüzde 70’inde büyük ilgisi var. Sayın Bahçeli, PKK ’nın eylemleri ve söylemleri senin için mamadır. Senin varlık sebebidir. PKK terörü olmazsa senin partin marjinal kalır. MHP ve BDP karşılıklı birbirini besleyen partidir. PKK terörü bittiği gün MHP bütün tezlerini kaybedecektir.Altı aydan beri şehit cenazesi gelmemesi demek ki sayın Bahçeli’yi çok üzdü.
Silahla saldıranlara kimse gül demetleriyle karşılık vermedi, vermeyecek. PKK’nın silah bırakması bizim istediğimiz şeydir. Silahların susması yeterli değil. demokratikleşme PKK olsa da olmasa gerçekleşecek.
GÜVENLİK GÜÇLERİNİN ELİ MANTAR MI TOPLUYOR?
Çözüm süreci varsayın da olmadı. PKK yeniden saldırmaya başladı. Güvenlik güçlerinin elleri mantar mı topluyor? Durup onları mı seyredecekler. Arızalar olabilir mi? Olabilir. PKK’lıların sergiledikleri şımarıklıklar var mı? Var. Ama biz dedik ki bu süreci zehirlemek isteyenler olabilir. Buna takılırsak Türkiye kaybeder. Biz Türkiye kazansın istiyoruz.
Bahçeli etnik bir gözlükle bakıp, gerisi ne olursa olsun diyebilir. Biz bunu diyemeyiz. Hakikaten kesinlikle çözüm süreci sayın Bahçeli’nin kimyasını bozmuşa benziyor. Umarım bu hastalığından tez zamanda kurtulur. 

Bir yanıt yazın