Gezi eylemleri sırasında Türkiye ekonomisini karalayan yabancı ajanslar ve bankalar, Ankara’ya ‘faizleri yükselt’ baskısı yapmaya başladı. Deutsche Bank, Citibank gibi küresel devler, ‘Merkez Bankası faizi yükseltmezse yabancı sermaye kaçacak’ teziyle Türkiye’yi tehdit ediyor.

Gezi Parkı olaylarını bahane eden faiz lobisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) açıkça ‘faizi artır’ baskısı yapıyor. Mayıs başında yüzde 4,74 seviyesine kadar gerileyen gösterge bono faizinin olayların ardından yüzde 9.10 seviyesine yükselmesini fırsat bilen lobi, TCMB’den halen yüzde 4,50 seviyesinde bulunan politika faizini yükseltmesini aksi halde yabancı sermayenin Türkiye’den kaçacağını öne sürüyor.

ORTAK HAREKET EDİYORLAR

Olayların tırmanışı ile ‘faizi yükselt’ çağrılarının paralel hareket ettiği kaydediliyor. Yurtdışında tuttukları paraları ile Türkiye piyasalarında spekülasyon yapmaya çalışan bazı sermaye grupları ile bu gruplara hizmet veren bazı Batılı uluslar arası finans kuruluşlarının yanı sıra bir kısım uluslar arası medya organlarının ortak hareket ettiğine vurgu yapılıyor.

BAŞÇI LOBİYE DİRENDİ

Merkez Bankası yüzde 9’lara çıkan gösterge bono faizinin kısa süre sonra normal seviyelere ineceğini öngörerek politika faizinde herhangi bir değişime gitmiyor. Merkez’in kurlardaki hareketliliğe dolar satarak müdahale etmesi de faiz lobisinin işine gelmiyor. Zira, Merkez döviz sattığında dalgalanmanın devlete olan yüksek maliyeti hızlı ve etkili şekilde azaltılabiliyor. Başçı’nın etkili formüllerinin lobiyi rahatsız ettiği ifade ediliyor.

DEUTSCHE ‘PES ET’ DEDİ

Deutshce Bank önceki gün yayınladığı raporda, ‘TCMB’nin kurdaki değer kaybının önüne geçmek için döviz rezervlerini kullanması sürdürülebilir değil. TCMB pes edene ve faiz artırana kadar Türk Lira’sının baskı altında kalmaya devam edeceğini öngörüyoruz. TCMB’nin izlediği istikrarlı büyüme, istikrarlı enflasyon ve istikrarlı cari açık politikasının aynı anda sağlanması ‘imkansız üçleme’dir.’ ifadelerini kullanmasının hemen ardından doların rekor seviye olan 1,9650 liraya fırlaması dikkat çekti.

REUTERS AÇIKÇA FAİZ ARTIŞI İSTEMİŞTİ

Reuters’in geçtiği haberlerde faiz artışı isteyen lobi ile aynı dili kullandığı gözleniyor. Ajans önceki gün yayınladığı bir analiz başlığında, ‘Faiz artışı olmazsa yabancı yatırımcılar zararlarını kabullenip ülkeden çıkmayı tercih edebilir’ ifadelerine yer vermişti. Kurum, TL’nin son dönemdeki değer kaybı karşılığında yabancı yatırımcıların yüzde 5 ila 15 arasında zarar ettiğini iddia ederek, Merkez Bankası’ndan kayda değer bir faiz artışı istediği haberinde, ‘Türk lirasının son dönemdeki değer kaynı kayda değer bir faiz artışı ile telafi edilmezse yüzde 5 ile 15 arasında zararda olan yabancı yatırımcı zararlarını kabullenip daha fazla zarar etmemek adına pozisyonlarını kapatıp çıkış yapmayı tercih edebilirler’ cümlelerini kullanmıştı.

 

Bir yanıt yazın