Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre yurdun doğu bölgelerinde sağanak yağış bekleniyor.

Meteorolojiden yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne göre Doğu bölgelerinde yerel yağışlar bekleniyor. Hava sıcaklığı ise mevsim normallerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Yapılan son değerlendirmelere göre, Erzurum, Kars, Ardahan ve Artvin ile öğle saatlerinde Karabük, Kastamonu ve Çankırı çevrelerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, öğle saatlerinde Ardahan çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege’de kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinde Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
MARMARA: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde bölgenin doğusunun parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
EGE: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kıyı Ege’de kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.
AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, bölgenin kuzeybatısının parçalı bulutlu, öğle saatlerinde Çankırı çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
BATI KARADENİZ: Parçalı bulutlu, öğle saatlerinde Karabük ve Kastamonu çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu, Artvin çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
DOĞU ANADOLU: Bölgenin kuzeydoğusunun parçalı bulutlu, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Açık geçeceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın