Ülke genelinde 100 binlerce kişinin katıldığı “Halk devrimini yeniden kazanıyor” gösterilerinde askeri darbe protesto ediliyor.

Mısır yine karıştı, 100 binlerce kişi sokakta, polis ateş açıyor

Mısır ‘da ülke genelinde 100 binlerce kişinin katıldığı “Halk devrimini yeniden kazanıyor” gösterilerinde askeri darbeprotesto ediliyor. Zagazig ve Port Said kentlerinde polis ile baltacılar tarafından göstericilere açılan ateş sonucu 2 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda gösterici yaralandı. Mısır ‘daki askeri darbeye karşı, ülke genelinde “Halk devrimini yeniden kazanıyor” sloganı altında başlatılan gösteriler, başta başkent Kahire olmak üzere Mısır’ın 26 kenti ile 30’dan fazla ilçesinde devam ediyor.  Cuma namazının ardından Kahire caddelerinde yürümeye başlayan göstericiler, “Rabia işareti” yaparak, askeri darbenin son bulmasını isteyen ve demokratik taleplerini dile getiren pankartlar açtılar. Kahire’deki 25 camide toplanan 100 binlerce protestocu, Nasır City, El Muhendesin, Seyide Zeynep, Şubra, Merc semtleriyle El Haram, Cemaat Düvel Arabiye ve Lübnan caddelerinde darbe karşıtı gösteriler düzenlediler. Kahire’deki Sifenks Meydanı’nda bulunan göstericilere Mısır güvenlik kuvvetleri göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti. Mısır ordusu ve polisi, Kahire’deki gösterilerden dolayı havalanı ve Tahrir Meydanı çevresine zırhlı birlikler konuşlandırırken, ana arterlerde de güvenlik önlemlerini arttırdı. Gösterilerden dolayı Kahire’nin birçok semtinde trafik aksadı. Gösterilere Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile Hürriyet ve Adalet Partisi dışında, Selefi gruplar ile bazı Sol ve Liberal hareketlerin de destek verdiği, katılımın darbe karşıtı diğer kesimler tarafından da desteklendiği gözleniyor.
BİNLERCE KİŞİ DARBEYİ PROTESTO EDİYOR
Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye’de Kornej Caddesi ile Kaid El İbrahim Cami önünde toplanan binlerce kişi darbeyi protesto ediyor. Gösteriler ile ilgili bir açıklama yapan Mısır Darbe Karşıtları Cephesi, gösterilerin 25 Ocak Devrimi ile elde edilen kazanımların tekrar elde edilmesi, halkın oyları ile seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin serbest bırakılması, ülke genelinde asker tarafından tutuklanan siyasi tutukluların serbest bırakılması ve demokrasinin desteklenmesi amacıyla düzenlendiğini açıkladı.
Mısır İçişleri Bakanlığı gösterilerden önce ülke genelinde güvenlik tedbirlerini arttırmıştı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı da yazılı açıklama yaparak, devlet kontrolündeki medyanın darbe karşıtı göstericilere yönelik “Terörist” suçlamalarını kınadı.
SİVİL SİYASET TALEBİ
Mısır’ın üçüncü büyük kenti Mansura’da darbe karşıtı binlerce gösterici stadyum çevresinde toplanarak, sivil siyasete dönülmesi ve ülkenin meşru siyasi temsilcilerinin cezaevinden çıkarak tekrar yönetime gelmesini istedi.
Nil Deltası boyunca sıralanan Şarkıye, Minye, Sohac, Zagazig kentlerinde de geniş katılımlı gösteriler yapıldığı bölgede bulunan ilçelerin büyük bir kısmında da askeri darbenin protesto edildiği bildiriliyor.
Ülkenin güneyinde yer alan Asvan, Asyut, Beni Suef ve Luksor kentlerinin de tarihlerinin en yüksek katılımlı gösterilere sahne olduğu kaydediliyor. Asvan’da göstericiler motosiklet ve bisikletler ile darbeye karşı demokrasi konvoyları oluşturdular.
Süveyş kanalı boyunca sıralanan Süveyş, İsmailiye ve Port Said kentlerinde göstericiler, valilik ve kamu binalarına yürüyüşler gerçekleştirerek darbeyi protesto etti ve demokratik haklarını istediler.
SİNA’DA KONVOY OLUŞTURULDU
Libya sınırında yer alan Marsa Matruh kentinde, 100 bine yakın protestocunun katıldığı gösteriler düzenlendi. Sina’da yer alan El Ariş kentinde ise Cuma namazı sonrası göstericilerin valikik binasına yürüyüş gerçekleştirdikleri ve Bedevi kabilelerinin uzun araç konvoyları oluşturdukları bildirildi.
El Ariş’teki gösterilerden dolayı El Ariş ile Gazze sınırındaki Refah kenti arasındaki karayolu ulaşıma kapatıldı.   Marsa Matruh kenti sakinleri, ülkedeki askeri darbe sona erene kadar barışçıl gösteriler düzenlemekte kararlı olduklarını belirttiler. Mısır genelindeki gösterilere katılımın çok yüksek olduğu ve birçok kentte düzenlenen gösterilerin tarihi kalabalıklara tanıklık ettiği kaydediliyor.
POLİS GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇTI
 Mısır’da bugün Cuma namazı sonrası başlatılan gösterilerde güvenlik kuvvetlerinin darbe karşıtı göstericilere ateş açması sonucunda yine kan aktı. Zagazig kentinde polisin açtığı ateş sonucu 1 kişi hayatını kaybederken, onlarca göstericinin yaralandığı bildirildi.  Port Said kentinde de darbeye karşı gösteri yapan kalabalığa “Baltacı” olarak bilinen suç gruplarının saldırısı sonucunda 1 kişinin öldüğü ve çok sayıda göstericinin yaralandığı ifade edildi.  Her iki kentteki saldırılara ilişkin resmi makamlar tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Bir yanıt yazın