Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından sahibinden .com verileri, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının emlak fiyatlarına olan etkisini ortaya koydu.
sahibinden.com verilerine göre, 23 Haziran – 23 Temmuz ve 23 Temmuz – 23 Ağustos 2013 tarihleri arasında,üniversitelerin çevresinde yer alan semtlerde kiralık ve satılık dairelerde fiyat artışı gözlendi.
-İstanbul’un gözde semti Beyoğlu oldu-
sahibinden.com verilerine göre kiralık daire fiyatlarında en yüksek artış Beyoğlu’nda gerçekleşti. İlçede 1. 000 TL olan ortalama kiralık daire fiyatı, bir ay içinde yüzde 25 artarak 1.250 TL’ye ulaştı. Beyoğlu’nu yüzde 14’lük artışla Şişli izledi. İncelenen dönemde en pahalı ilçe 1.850 TL kira ortalamasıyla üniversitelerin çoğunlukta olduğu Beşiktaşolurken, satılık daire fiyatlarında da en büyük artış yüzde 37 ile Şişli ilçesinde kaydedildi. Şişli’yi satılık daire fiyatlarının yüzde 13 oranında artış gösterdiği Üsküdar ve Ataşehir izledi.
-Başkentteki öğrenciler Gölbaşı’nı tercih ediyor-
Ankara’nın en büyük ilçelerinden Gölbaşı’nda bir aylık süreçte kiralık daire fiyatlarında yüzde 4’lük bir artış gözlendi. Başkentte üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir diğer ilçe Çankaya’da kiralık daire fiyatlarında herhangi bir fiyat değişiklik yaşanmazken, satılık daire fiyatlarında ise incelenen bir aylık dönemde, yüzde 11 oranında büyük bir artış kaydedildi.
-Karşıyaka’da fiyatlar artmaya devam ediyor-
İzmir’deki üniversite semtlerinden Karşıyaka’da kiralık daire fiyatlarında yüzde 7’lik artış gözlenirken, bir diğer üniversite semti Bornova da yüzde 6’lık artış ile Karşıyaka’yı izledi. Balçova’da satılık daire fiyatlarında yüzde 9 oranında artış yaşanırken, onu yüzde 7 ile yine Bornova izledi. Hem satılık hem de kiralık daire fiyatlarında İzmir’in en pahalı ilçesi Karşıyaka oldu.

Bir yanıt yazın