İstanbul Barosu’ndan 10 yöneticinin yargılandığı dava 10 Ekim’e ertelendi. Davada hakim Mustafa Egemen’in duruşma sırasında tespih çekmesine bazı avukatlar, “Ya sabır mı çekiyorsun?” diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile 9 yönetim kurulu üyesi hakkında, “yargı görevini yapanı engellemeye teşebbüs” suçundan hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması, salonun fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle usul işlemleri yapılmadan 10 Ekim’e ertelendi.
'Tespihli' hakim tepki çekti
Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, baro yönetim kurulu üyeleri Turgay Demirci, Mehmet Kurakoğlu, Hüseyin Özbek, Hasan Kılıç, Başar Yaltı, İsmail Altay, Aydeniz Alisbah Tuskan, Ayşe Füsün Dikmenli, Ufuk Özkap ile sanık avukatları Turgut Kazan ve Necmi Şimşek katıldı.

Duruşmada, Hüsamettin CindorukTürkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Erzurum Barosu Başkanı Faruk Terzioğlu ile Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Berra Besler’in de aralarında bulunduğu avukatlar da duruşmada hazır bulundu.

Sanıklar, duruşma salonuna kendilerine destek vermek için gelen avukatlar ve izleyicilerin alkışları eşliğinde salona girdi. Sanıkların yerlerini almasından sonra, birçok izleyici ve avukat da salona girmeye çalıştı.

Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle birçok avukat, zabıt katibinin masasına kadar geldi.

Hakim Mustafa Egemen, mevcut durum itibarıyla sanıklar hakkında usul işlemleri yapmanın güç olduğunu gözlemlediğini tutanağa geçirdi.

Egemen, duruşma salonunun fiziki yapısı nedeniyle başta birçok baro başkanı olmak üzere çok sayıda avukatın dışarıda kaldığını belirterek, sanıklar hakkında usul işlemlerin, özellikle savunma hakkının kısıtlanmadan rahat ve özgürce duruşmanın yapılamayacağını kaydetti.

Duruşmanın daha müsait bir yerde yapılmasının hukuku daha uygun olacağı kanaatine varıldığını aktaran Egemen, duruşmaya başlamadan ve işlemler yerine getirilmeden ara verilmesine karar verdi.

Hakim Egemen, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılarak, Silivri Adliyesi’nde daha geniş ve rahat yargılama yapılabilmesi, sanıkların ve avukatların savunmalarını daha özgür ve rahat şekilde sunabilmeleri için Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunun hazırlatılmasını isteyerek, duruşmayı 10 Ekim’e erteledi.

TESPİH TEPKİLERE NEDEN OLDU

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyelerine destek vermek için Türkiye’nin çeşitli illerinden 52, yurt dışından da yaklaşık 40 baro başkanı duruşmaya katıldı.

Duruşmayı, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal ile İlhan Cihaner de izledi.

Görüntülü kayıt da yapılan duruşma sırasında elektrik kesintisi nedeniyle bilgisayarda yazılan tutanağın silinmesi nedeniyle hakim Mustafa Egemen, duruşmayı tekrar başlattı.

Kocasakal ve yönetim kurulu üyeleri, duruşma salonundan alkışlar ve sloganlar eşliğinde ayrıldı.

Tutanağa, 12 Ekim olarak yazılan duruşma tarihinin hafta sonuna denk geldiğinin anlaşılması üzerine, hakim Egemen tarihi 10 Ekim olarak düzeltti.

Bu arada hakim Mustafa Egemen’in duruşma sırasında tespih çekmesine bazı avukatlar, “Ya sabır mı çekiyorsun?” diyerek tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın